понеділок, 26 вересня 2016 р.

Керуючий партнер ЮК "Альянс Ратушняк і партнери" Володимир Ратушняк виступив доповідачем 8 годинного практикуму на тему "Юридичні ризики в автомобільному транспорті та логістиці: сучасні реалії та перспективи розвитку".

20 вересня 2016р. в м.Києві відбувся практичний семінар "Юридичні ризики в автомобільному транспорті та логістиці: сучасні реалії та перспективи розвитку", доповідачем якого виступив керуючий партнер ЮК "Альянс Ратушняк і партнери" Володимир Ратушняк, адвокат, юрист-міжнародник.
Робота в логістичному та транспортному бізнесі передбачає оперування великою кількістю вантажів. І питання відповідальності і ризиків, пов'язаних з вантажем, є основною проблемою такого бізнесу. Процеси транспортування і складської обробки товарів, незважаючи на певні запобіжні заходи, загрожують втратою і пошкодженням товарів, порушенням графіків доставок внаслідок різних чинників: від простого людського фактору і до непереборної сили. Наслідком таких випадків є виникнення збитків і необхідність їх врегулювання в рамках претензійних і позовних процедур.
"При уявній простоті ситуацій, в процес часто бувають залучені: безпосередній перевізник, експедитор, вантажовідправник і вантажоодержувач, страхові компанії. Успіх розв'язання кожної спірної ситуації залежить від цілого ряду обставин, в тому числі від грамотної і чіткої взаємодії кількох служб. У таких ситуаціях провідну роль беруть на себе компетентні менеджери і юристи. Найчастіше сильніша позиція у того, хто заздалегідь потурбувався про належний правовий захист своїх інтересів ", - коментує керуючий партнер ЮК" Альянс Ратушняк і партнери ", адвокат Володимир Ратушняк.
Конкуренція на транспортно-логістичному ринку стає все більш жорсткою, наслідком чого, серед іншого, стало зниження цін, що критично впливає на маржинальність. Одночасно підвищуються стандарти якості, на дотриманні яких клієнти наполягають. Серед таких стандартів - надання послуг на умовах відстрочки платежу. А це, в свою чергу, неминуче породжує ризики, пов'язані з дебіторською заборгованістю, які часто стають проблемою для транспортних компаній. В умовах кризової економіки кожен випадок несплати боляче б'є по перевізнику і змушує фінансові та юридичні служби енергійно шукати можливі рішення проблеми. Найчастіше тільки прийняття комплексу превентивних і захисних заходів дозволяють побудувати таку систему управління заборгованістю і її стягнення, при якій збитки будуть мінімальні. В іншому випадку, процес може стати некерованим.
Крім того, ні для кого також не секрет, що часто зустрічаються недобросовісні підрядники та контрагенти, які несуть загрозу для надійних і добропорядних платників податків. Що робити, щоб не стати об'єктом донарахувань і санкцій в результаті "податкової неохайності" свого контрагента і що робити, якщо це вже сталося? Не менш цікава й інша категорія податкових ризиків, що виникають у разі, коли контрагенти заплутуються в хитросплетіннях Податкового кодексу і мінливих податкових консультацій та роз'яснень, що стосуються оподаткування фрахту і транспортно-експедиторських послуг.
Відповіді на ці питання можна було отримати 20 вересня 2016 в Києві на практичному семінарі для представників бізнесу "Юридичні ризики в автомобільному транспорті та логістиці: сучасні реалії та перспективи розвитку". Окремими питаннями на практикумі розглядались питання "форс-мажорних" обставин в транспорті, а також ризики пов'язані з можливою відмовою страхових компаній у відшкодуванні в зв'язку з військовими діями і АТО, які документи є належним підтвердженням дії форс-мажорних обставин і як їх отримати.
            Під час роботи практикуму Володимир Ратушняк, надав учасникам заходу, ТОП-5 рекомендацій у сфері транспортного бізнесу:
            1. Не працюйте з бланковими договорами. Працювати на відкритих умовах недозволена розкіш і величезний ризик. Тільки "випадкові гравці" погоджуються працювати на відкритих умовах, або компанії які не відповідають за свої зобов'язання (з яких нема чого взяти).
2. Перевіряйте своїх контрагентів. Ви повинні прийняти за аксіому і не обговорювати, а виконувати перевірку своїх контрагентів на всіх етапах співпраці.
3. Покладайтеся на себе і на договірні інструменти управління бізнес-процесами і в т.ч. заборгованістю, але не дуже сподівайтеся на ефективні суди і тим більше на виконавчу службу. Показник стягнення заборгованості в Україні через судові і виконавчі процедури дуже низький. Тільки той, хто ефективно управляє бізнес-процесами і заборгованістю і не доводить справу до суду, є ефективним. Це клопітка робота, але вона себе виправдовує.
4. Чітко врегулюйте / лімітуйте обсяг збитків, які відшкодовує логістичний оператор (перевізник, експедитор), замовник. Фрази "Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України" критично недостатньо для ефективного врегулювання спірної ситуації. Точне визначення обсягу відповідальності за кожне потенційне порушення договору (в тому числі включення в нього або виключення з нього непрямих збитків), а також списку підстав для звільнення від відповідальності - запорука того, що потенційний спір буде вирішений на етапі досудового врегулювання.

5. Не ігноруйте розділ "форс-мажор" і детально регламентуйте питання виключення відповідальності. Чітко співвідносите положення даного розділу з положеннями про страхування і відповідальності. Вкрай важливо зіставляти розділ "форс-мажор" зі списком винятків з-під дії страхового поліса, що далеко не завжди робиться, в результаті певний ризик може не покриватися.

понеділок, 5 вересня 2016 р.

Приведення транспортного законодавства у відповідність до норм ЄС.

В українському спеціалізованому журналі "Транспорт" (січень 2016р.), опубліковано інтерв’ю Володимира Ратушняка, юриста-міжнародника, партнера Юридичноъ компанії "Альянс Ратушняк і Партнери".
Матеріал присвячений актуальним питанням реформування транспортної індустрії, запровадженню технічного оглядів як складової частини та необхідної умови приведення норм національного законодавства у відповідність з вимогами ЄС.
Стаття подає загальний огляд питань реформування ітрансапортної галузі, вказується на чотири основні напрями реформування: 1) встановлення та використання обмежувачів швидкості; 2) уніфікація дозволених розмірів та ваги транспортних засобів; 3) гармонізація соціального законордавства; 4) впровадження перевірок придатності автомобілів та причепів до експлуатації. Автор зазначає, що ві цілому, ідеологія змін в транспортній індустрії базується на вимогах безпеки, екологічності, енергоефективності та доступності.
Впровадження обов’язкових технічних оглядів є важливим елементом системи реформування транспортної галузі. Передбачається, що Система технічних оглядів буде незалежною. Питання розмежування техоглядів та ремонтних робіт на офіційних сервісах автовиробників заслуговує окремо уваги. Так, за ідеальних умов, ТО має проводитись незалежною структурою, яка не пов’язана та є самостійною відносно продавця і сервісу автомобілів.

Більш детально ви можете ознайомитись в журналі "Транспорт" (№8(923) серпень 2016р.) - http://transport-journal.com