понеділок, 25 липня 2016 р.

Крадіжки на підприємстві та як з цим бути

Часто перед керівниками підприємств постають питання – що робити якщо працівники вчинили крадіжку на підприємстві? Чи можна звільнити такого працівника та які підстави для звільнення? Чи можна притягнути до відповідальності?
Для отримання відповіді на всі ці питання, слід першочергово визначитись із поняттям "крадіжка". Відповідно до статті 185 Кримінального кодексу України, крадіжка – це таємне викрадення чужого майна. Ніби вказана норма досить проста та зрозуміла, але всеж для притягнення до відповідальності слід визначити розмір завданих збитків внаслідок вчинення крадіжки, оскільки розмір цих збитків і визначить відповідальність до якої буде притягнутий працівник. Загалом за крадіжку працівника можна притягнути до наступних видів відповідальності: дисциплінарна, матеріальна, адміністративна та кримінальна.
Повертаючись до питання розмірів збитків, відповідно до ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення, крадіжка чужого майна вважається дрібною, якщо вартість такого майна на момент вчинення правопорушення не перевищує 0,2 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, тобто сума яка не перевищує 121,80 грн. Якщо ж сума перевищує 121,80 грн. то настає кримінальна відповідальність за ст.185 КК України.
Що роботи якщо виявили крадіжку? У разі виявлення крадіжки, розкрадання на підприємстві, такий факт необхідно першочергово зафіксувати, найкраще це зробити шляхом виклику поліції, яка складе відповідний протокол. Після чого в порядку ст.224 КПК України, факт розкрадання/крадіжки протягом 24 годин вноситься до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі – "ЄРДР") та заявнику (підприємству) видається копія витягу про внесення відомостей до ЄРДР та про початок досудового розслідування даного факту.
Або факт крадіжки може бути зафіксовано на підприємстві шляхом складання акту, присутності мінімум трьох свідків, після чого працівника, який вчинив крадіжку, необхідно ознайомити із актом, у випадку відмови від ознайомлення в акті здійснюється водовідвідна відмітка.
Після того, як зафіксовано такий факт слід отримати письмові пояснення працівника, можливих свідків, безпосереднього керівника працівника.
За результатом фіксації факту крадіжки/розкрадання керівництвом виноситься догана та притягується працівник до майнової відповідальності, для чого повинен бути виданий відповідний наказ, з яким має бути ознайомлений працівник. У разі відмови працівника від ознайомленням із наказом на підприємстві складає відповідний акт у присутності трьох свідків.
У тому випадку, якщо факт крадіжки/розкрадання зафіксовано поліцією, то питанням притягнення до кримінальної відповідальності буде займатись орган досудового розслідування в порядку Кримінального процесуального кодексу України. Але в цьому випадку слід пам'ятати про те, що підприємство має подати клопотання про залучення підприємства в якості потерпілої особи в даному кримінальному провадження на підтвердження чого надати відповідні документи, які додатково доводять нанесення матеріального збитку такими протиправними діями працівника.
У тому випадку, якщо працівнику оголошена догана та притягнуто до матеріальної відповідальність, то це не буде слугувати підставою для його звільнення. Відповідно до норм Кодексу Законів про працю України, звільнення можливе в тому випадку, якщо особі протягом 1 року буде оголошено не менше трьох доганів.
У випадку притягнення до кримінальної відповідальності або адміністративної,  звільнення працівника з роботи пов’язується з установленням самого факту розкрадання вироком суду, або постановою органу, до компетенції якого входить накладання адміністративного стягнення. Тобто підставою для звільнення є або вирок суду або постанова у справах про адміністративні правопорушення.
Тож підводячи підсумки, керівництву при виявлені факту крадіжки або розкрадання слід пам'ятати наступний алгоритм дій:
1. встановлення факту крадіжки (виклик поліції або складання акту в присутності свідків);
2. Отримання пояснень від свідків та інших працівників;
3. Винесення догану та притягнення до матеріальної відповідальності працівника/ дочекатись закінчення досудового розслідування кримінального правопорушення за фактом крадіжки/ отримати постанову за результатом розгляду адміністративного правопорушення;
4. Звільнення працівника.


Щодо порядку стягнення завданої майнової шкоди із працівників за завдані збитки підприємству, читайте у наступних  статтях на блозі ЮК "АЛЬЯНС РАТУШНЯК І ПАРТНЕРИ".

Немає коментарів:

Дописати коментар