середа, 27 квітня 2016 р.

ГОСПОДАРСЬКІ СУДИ ПОЧНУТЬ РОЗГЛЯДАТИ НОВУ КАТЕГОРІЮ СПРАВ

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів", які набудуть чинності 01.05.2016, здатні не тільки суттєво покращити життя міноритарних інвесторів та ускладнити роботу акціонерним товариствам але й змусять всіх працювати по-новому, в тому числі і господарські суди.

З прийняттям зазначеного Закону, з 01.05.2016р. вступлять в нову редакцію Закону України "Про акціонерні товариства", Господарський процесуальний кодекс України, Господарський кодекс України та інші нормативно-правові акти.

Зі вступом в чинність нової редакції Закону України "Про акціонерні товариства", до відповідальності будуть притягуватись акціонери. Відповідно до ч. 8 ст.53 вказаного Закону у новій редакції,  акціонери та член наглядової ради, який є їхнім представником, несуть солідарну відповідальність за відшкодування збитків, завданих акціонерному товариству таким членом наглядової ради.

У зв'язку із чим, господарські суди з 01.05.2016р. почнуть розглядати нову категорію справ - справи у спорах між господарським товариством та його посадовою особою. До ст.12 ГПК України, додано ч.4-1, відповідно до якої справи у спорах між господарським товариством та його посадовою особою (у тому числі посадовою особою, повноваження якої припинені) про відшкодування збитків, завданих такою посадовою особою господарському товариству її діями (бездіяльністю).

Впровадження нової категорії справ в господарських судах призвело до виникнення великої кількості питань як в самих суддів так і самих акціонерів та посадових осіб акціонерних товариств. Для конкретизування розгляду такої категорії справ в суді, Вищий Господарський Суд України виніс Інформаційний лист від 25.04.2016р., яким роз'яснив  питання щодо особливого складу учасників такого судового процесу та їх  повноважень, оприлюднення інформації судом про розгляд таких справ на офіційні веб-сторінці Судів, про публічність інформації щодо представників сторін та ін. питання.

Відповідно до п. 2 Листа ВГСУ, позивачем у таких справах є господарське (акціонерне) товариство, в інтересах якого подано позов про відшкодування збитків, завданих цьому товариству діями (бездіяльністю) його посадової особи. Право подати господарському суду позовну заяву від імені господарського товариства, а так само заяву про здійснення представництва позивача надано учаснику (акціонеру) цього товариства, якому сукупно належить 10 і більше відсотків статутного капіталу (простих акцій) товариства. Ці особи матимуть статус представника відповідного товариства. Тобто, фактично, якщо акціонер володіє менше ніж 10% статутного капіталу товариства, він позбавляється права на звернення до суду за захистом свої прав.

Згідно зі змінами, внесеними до статей 21, 28 ГПК України, які наберуть законної сили 01.05.2016р., відповідачем у запроваджуваній категорії справ є посадова особа (у тому числі посадова особа, повноваження якої припинені), до якої пред’явлено позовну вимогу про відшкодування збитків, завданих господарському товариству її діями чи бездіяльністю. Відповідно, у цій категорії справ зазначена посадова особа не має права представляти товариство та призначати представника для участі у справі від імені господарського товариства.

Важливою новацією змін є встановлення вимог щодо офіційного оприлюднення оголошень у справах про відшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою. Відповідно до ч.1 ст. 48 ГПК України такі оголошення оприлюднюватимуться на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України.

Крім того, листом ВГСУ зобов'язав суди при розгляді справ про відшкодування збитків, завданих господарському товариству його посадовою особою, рішення та ухвали господарських судів, передбачені ч.4 ст. 48 ГПК України, вносити до Єдиного державного реєстру судових рішень не пізніше наступного дня після їх винесення.

Водночас у разі проголошення у судовому засіданні тільки вступної та резолютивної частини рішення з подальшим складенням його повного тексту в установлений законом строк таке рішення вноситься до Реєстру не пізніше наступного дня після виготовлення повного тексту судового рішення.


Детальніше з листом ВГСУ від 25.04.2016р. можна ознайомитись на офіційному веб-сайті Вищого Господарського Суду України - http://www.arbitr.gov.ua

вівторок, 19 квітня 2016 р.

СЕМІНАР "ПЕРЕТВОРЕННЯ (РЕОРГАНІЗАЦІЯ) АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ", 19 травня 2016р.

Юридична компанія "Альянс Ратушняк і Партнери" запрошує Вас 19.05.2016р. прийняти участь в семінарі присвяченому темі реорганізації (перетворенню) акціонерних товариств, який відбудеться за ранковою кавою.

Питання до обговорення:
  1. Акціонерні товариства: проблеми та переваги;
  2. Коли вигідно перетворювати акціонерне товариство  в ТОВ (ТДВ);
  3. Практичні рекомендації від фахівців.

Спікери:

Володимир Ратушняк – керуючий партнер ЮК “Альянс Ратушняк і Партнери”, адвокат, фахівець з великим досвідом практики в сфері корпоративного права.

Павлина Ратушняк – юрист ЮК "Альянс Ратушняк і Партнери", фахівець з корпоративного права, спеціалізується на процедурі припинення підприємств шляхом реорганізації.

Дата та час проведення:  19  травня 2016р. з 09.00 год. до 11.00 год. (реєстрація з 9.00 год до 9.30 год).

Місце проведення: м. Київ, вул. Хрещатик 1/2, готель "Дніпро", конференц-зал "Борисфен".

Вартість участі: 300 грн.

УВАГА! Всі охочі взяти участь в зустрічі повинні обов’язково попередньо зареєструватися. Реєстрація проводиться в робочі дні до 18.05.2016 включно, за телефонами: +38(044)227-16-82(81), +38(067)537-38-82 або за електронною поштою: office@egalconsulting.com.ua (кількість місць обмежена).

Реквізити для оплати за участь у зустрічі:
Отримувач ТОВ "Альянс Ратушняк і Партнери" , код ЄДРПОУ 33692314 р/р 260000103303 в АТ "Прокредит Банк",м. Київ, МФО 320984, (отримувач є платиником єдиного податку за ставкою 5% неплатник ПДВ). Призначення платежу: "За надання інформаційно-консультативних послуг щодо регулювання діяльності акціонерних товариств".

*Організатори семінару зберігають за собою право припинити реєстрацію у разі набрання максимально кількості учасників.

вівторок, 12 квітня 2016 р.

Будуємо без ліцензій

30.03.2016р Кабінет Міністрів України затвердив Ліцензійні умови та новий Перелік видів робіт провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів IV і V категорій складності, які втричі зменшують кількість робіт, що підлягають ліцензуванню.

Ліцензійні умови та Перелік видів робіт провадження господарської діяльності з будівництва прийнято на виконання вимог Закону України від 02.03.2015 № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності», що набув чинності 28.06.2015.

У порівнянні з попередніми Ліцензійними умовами (наказ Мінрегіонбуду від 27.01.2009 № 47), новий документ значно зменшив кількість робіт у сфері будівництва, які підлягають ліцензуванню. Зі списку виключені:
  • роботи з проектування, оскільки сьогодні виконавці цих робіт проходять професійну атестацію – сертифікацію;
  • роботи з будівництва об’єктів І-ІІІ категорій складності;
  • роботи інжинірингової діяльності, виконавці частини яких також отримують сертифікати.


Нові Ліцензійні умови та Перелік видів робіт спрощують ведення господарської діяльності для проектантів, забудовників, що будують нескладні об’єкти та для надавачів інжинірингових послуг. Це сприятиме створенню максимально простих і зрозумілих умов роботи на будівельному ринку України.

З моменту набуття чинності нових Ліцензійних умов заяви про отримання, анулювання, переоформлення ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів IV категорії або IV і V категорій складності; заяви про внесення змін до переліку видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об’єктів IV категорії або IV і V категорій складності, які підлягають ліцензуванню, та відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове забезпечення, наявну систему контролю якості виконання робіт, виконані заявником будівельно-монтажні роботи будуть розглядатися Держархбудінспекцією тільки у разі їх оформлення за формами згідно з додатками до цих Ліцензійних умов.

неділя, 10 квітня 2016 р.

Чим є Національний банк України для експортерів: партнером чи перешкодою?

04.04.2016п. в м. Києві відбувся круглий стіл "Чим є Національний банк України для експортерів: партнером чи перешкодою?", в якому прийняв участь Володимир Ратушняк – адвокат юридичної компанії "Альянс Ратушняк і Партнери".

Участь в роботі круглого столу також прийняли представники Польських бізнес-організацій, представники українського бізнесу, які обговорили політику НБУ в цірині валютного регулювання, що створює перешкоди для просування українського експорту в країни ЄС. Обговорювались практичні кейси на прикладі прямих інвестицій в корпоративні права, при створенні юридичних осіб в Республіці Польща.

Як стало зрозуміло з виступів українських бізнесменів, велика кількість українських експортерів плідно співпрацю із Польщею, яка зарекомендувала як надійний партнер для українського бізнесу. Українські компанії здійснюють експорт своєї продукції на європейські ринки через свої підприємства в Польщі, та яка дає можливість українським товарам та послугам конкурувати на Європейських просторах.

На перший погляд все добре, однак українське законодавство передбачає видачу ліцензії для осіб, які мають намір інвестувати в корпоративні права. Володимир Ратушняк доповідав учасникам заходу по порядок ліцензування, який є архаїчним та не відповідає сучасним вимогам. Польська держава перейшла на електронну форму реєстрації бізнесу, а в Україні діють застарілі правила епохи соціалізму...

Національний банк фактично перешкоджає здійсненню інвестицій, керуючись положеннями інструкції, яку ж сам і затвердив. При цьому НБУ піддають сумніву ст. 15 Договору між Україною і Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 24.05.1993 року, неправомірно  вважають що така угода не стосується НБУ, що не витримує жодної критики, адже Договір діє і активно застосовується. Учасники круглого столу дійшли згоди щодо найшвидшої зміни політики НБУ в питанні інвестицій.

За результатами обговорення такої пропозиції НБУ, учасники круглого столу дійшли висновку, що покращити ситуацію можна лише шляхом перегляду діючого законодавства України. Крім того, учасниками даного заходу було прийнято рішення підписати колективний лист-звернення до Голови НБУ із направленням копії Президенту України, Голові ВРУ та Бізнес-омбудсмену.

Організаторами заходу виступили – Асоціація українського бізнесу в Польщі, Польсько-українська господарча палата, Міжнародне товариство польських підприємців та газета "Бізнес".


Більш детально про захід - https://www.youtube.com/watch?v=kyD0tHgJP8k