понеділок, 21 березня 2016 р.

ДФС збільшила терміни підготовки документів для їх перевірки

11.03.2016р. Державна Фіскальна Служба України опублікувала Лист № 5246/6/99-99-22-04-02-15, яким роз'яснила порядок та терміни проведення планової виїзної документальної перевірки у разі звернення платника податків у зв’язку із втратою документів.

Предметом вивчення при проведенні ДФС виїзної документальної перевірки є первинні бухгалтерські документи, які повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Відповідно до п. 44.5 ст. 44 Податкового Кодексу України, у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в п.44.1 та п. 44.3 ст. 44 ПК України, платник податків зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому ПК України для подання податкової звітності.
Платник податків зобов’язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

Отже, враховуючи зазначене вище, у разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених п. 44.5 ст. 44 ПК України, термін проведення такої перевірки переноситься до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
При цьому слід пам'ятати, що відповідно до п.3 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України" відповідальність за забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.


середа, 9 березня 2016 р.

Володимир Ратушняк, адвокат ЮК "Альянс Ратушняк і Партнери", прийняв участь у зустрічі стосовно реалій дотримання гарантій адвокатів при проведенні обшуку у приміщенні адвоката.

01.03.2016р. у м. Києві проведено зустріч за ранковою кавою із суддями, адвокатами та міжнародними експертами Проекту з приводу реалій дотримання  гарантій адвокатів при проведенні обшуку у приміщенні адвоката.

У зв'язку із тим, що досить часто при проведенні обшуків в офісах адвокатів неодноразово порушувалась ст. 23 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", якою надано адвокатам гарантії дотримання їх законних прав, тому на початку 2014 року Пленум ВССУ затвердив узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про надання дозволу на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи. В узагальненні акцентовано увагу на суворому дотриманні вимог закону під час розгляду клопотань, у яких порушується питання про обшук житла чи іншого володіння адвоката, з урахуванням додаткових гарантій, наданих, зокрема, вищевказаним законом.

Відповідно до ч.2 ст.23 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність",  у разі проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов'язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити під час проведення слідчої дії чи застосування заходу забезпечення кримінального провадження.

Під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону, крім випадків, передбачених абзацом четвертим цієї частини. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії.

З метою забезпечення дотримання вимог цього Закону щодо адвокатської таємниці під час проведення зазначених процесуальних дій представнику ради адвокатів регіону надається право ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення процесуальних дій, що зазначаються у протоколі.

Однак чи враховуються ці рекомендації на практиці? Які труднощі  виникають у адвокатів в ході таких обшуків? Відповіді ці та інші питання учасники зустрічі могли почути від  Станіслава Кравченко, заступника голови Вищого спецiалiзованого суду України з розгляду цивiльних i кримiнальних справ, Ритіса Йокубаускаса, експерта Проекту ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні", Євгенія Солодко, голови Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, керуючого партнера АО "Солодко і партнери", та адвоката Євгена Грушовця, партнера Ario Capital Group.

За словами учасників зустрічі, стан дотримання прав адвокатів значно погіршився та набув ознак системності. На прикладах  практики він показав – питання потребує реальних змін. За словами Станіслава Кравченка, судді відчувають на собі аналогічний тиск, який може мати форму як особистих погроз та обшуків, так і відкриття кримінальних проваджень проти них.

Колега з Литви, Ритіс Йокубаускас, звернув увагу на те, що у Європі щодо адвоката можуть бути проведені слідчі дії лише якщо він є підозрюваним у вчиненні злочину та закликав адвокатів та суддів діяти спільно та турбуватися про дотримання прав один одного.  "Проведення обшуку у приміщенні адвоката є ознакою тиску", - погодився з колегою адвокат Євген Грушовець.

Організаторами заходу виступили Асоціація правників України  спільно з Проектом ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні".

Детальніше про захід - http://uba.ua/ukr/news/4206/#


четвер, 3 березня 2016 р.

Як отримати дозвіл та працевлаштувати іноземця

В періодичному виданні "Кадровик України" опублікована стаття юриста ЮК "Альянс Ратушняк і Партнери"  Павлини Ратушняк, присвячена проблематиці отримання дозволу на працевлаштування іноземців.

Досить часто в українських компаніях виникає необхідність у використанні праці  іноземного спеціаліста, особливо коли йдеться про підприємства з іноземними інвестиціями чи з іноземними засновниками або про роботи зі складними технологіями.

Коли мова йде про іноземних громадян або осіб без громадянства (далі – іноземці), обов'язковим і ключовим питанням, яке передує прийняттю на роботу, є отримання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Працевлаштування іноземців без отримання дозволу є порушенням законодавства.

Іноземці, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений строк, приймаються роботодавцями на роботу на підставі дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства, виданого в порядку, визначеного Законом України "Про зайнятість населення", якщо інше не передбачено міжнародними договорами, які ратифіковані Україною.

Крім проблематики отримання дозволу на працевлаштування іноземців в України, автор статті детально описала саме процедуру  працевлаштування  таких осіб, яка складається з наступних етапів:
  • повідомлення про відкриття вакансії;
  • підготовка та подання документів до центру зайнятості;
  • прийняття рішення центром зайнятості;
  • плата за видання й отримання дозволу;
  • прийняття на роботу іноземця, подання трудового контракту;
  • продовження дії дозволу;
  •  видача дублікату дозволу.
До того ж, автор статті зауважує на тому, що дозволи на працевлаштування іноземця видаються на визначений термін, тому дуже  важливо не пропустити терміни для продовження такого дозволу. Але Законом України "Про  працевлаштування населення" передбачено ряд підстав, які дозволяють влаштувати іноземця без відповідного дозволу.



вівторок, 1 березня 2016 р.

Україна продовжує забезпечувати безперешкодний рух транзиту

Станом на 29 лютого за повідомленням Оперативного штабу транзит вільно рухається територією України. Усі вантажівки, які в’їхали в нашу країну останніми днями, або вже виїхали за кордон, або рухаються нашою територією без перешкод.

У свою чергу українські перевізники повідомляють, що транзитні автомобілі з українською реєстрацією вільно пересувається територією РФ.

Нагадуємо, акції протесту, які тривають у декількох областях України, носять мирний характер в рамках чинного законодавства і не блокують рух транспортних засобів, оскільки такі дії можуть розцінюватися як кримінальні правопорушення. Ця інформація підтверджується повідомленнями Національної поліції та Служби Безпеки України, що виїжджали на місце.

Транзитний вантажний транспорт може замовляти супровід спеціалізованими автомобілями Національної поліції на пунктах пропуску державного кордону. Для цього при перетині пункту пропуску потрібно звернутись до митників чи прикордонників, які надають інформацію та допомагають замовити супровід Національної поліції України.


Контактні телефони гарячої лінії Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, що координує заходи з врегулювання проблемних питань транзитних перевезень до/з Російської Федерації: +38-044-200-4438 або +38-067-828-2034.

За матеріалами Міністерства інфраструктури України - http://mtu.gov.ua/news/25986.html