середа, 9 березня 2016 р.

Володимир Ратушняк, адвокат ЮК "Альянс Ратушняк і Партнери", прийняв участь у зустрічі стосовно реалій дотримання гарантій адвокатів при проведенні обшуку у приміщенні адвоката.

01.03.2016р. у м. Києві проведено зустріч за ранковою кавою із суддями, адвокатами та міжнародними експертами Проекту з приводу реалій дотримання  гарантій адвокатів при проведенні обшуку у приміщенні адвоката.

У зв'язку із тим, що досить часто при проведенні обшуків в офісах адвокатів неодноразово порушувалась ст. 23 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", якою надано адвокатам гарантії дотримання їх законних прав, тому на початку 2014 року Пленум ВССУ затвердив узагальнення судової практики щодо розгляду слідчим суддею клопотань про надання дозволу на проведення обшуку житла чи іншого володіння особи. В узагальненні акцентовано увагу на суворому дотриманні вимог закону під час розгляду клопотань, у яких порушується питання про обшук житла чи іншого володіння адвоката, з урахуванням додаткових гарантій, наданих, зокрема, вищевказаним законом.

Відповідно до ч.2 ст.23 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність",  у разі проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов'язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити під час проведення слідчої дії чи застосування заходу забезпечення кримінального провадження.

Під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону, крім випадків, передбачених абзацом четвертим цієї частини. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії.

З метою забезпечення дотримання вимог цього Закону щодо адвокатської таємниці під час проведення зазначених процесуальних дій представнику ради адвокатів регіону надається право ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення процесуальних дій, що зазначаються у протоколі.

Однак чи враховуються ці рекомендації на практиці? Які труднощі  виникають у адвокатів в ході таких обшуків? Відповіді ці та інші питання учасники зустрічі могли почути від  Станіслава Кравченко, заступника голови Вищого спецiалiзованого суду України з розгляду цивiльних i кримiнальних справ, Ритіса Йокубаускаса, експерта Проекту ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні", Євгенія Солодко, голови Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, керуючого партнера АО "Солодко і партнери", та адвоката Євгена Грушовця, партнера Ario Capital Group.

За словами учасників зустрічі, стан дотримання прав адвокатів значно погіршився та набув ознак системності. На прикладах  практики він показав – питання потребує реальних змін. За словами Станіслава Кравченка, судді відчувають на собі аналогічний тиск, який може мати форму як особистих погроз та обшуків, так і відкриття кримінальних проваджень проти них.

Колега з Литви, Ритіс Йокубаускас, звернув увагу на те, що у Європі щодо адвоката можуть бути проведені слідчі дії лише якщо він є підозрюваним у вчиненні злочину та закликав адвокатів та суддів діяти спільно та турбуватися про дотримання прав один одного.  "Проведення обшуку у приміщенні адвоката є ознакою тиску", - погодився з колегою адвокат Євген Грушовець.

Організаторами заходу виступили Асоціація правників України  спільно з Проектом ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні".

Детальніше про захід - http://uba.ua/ukr/news/4206/#


Немає коментарів:

Дописати коментар