четвер, 8 жовтня 2015 р.

Автомобілі, які можуть бути мобілізовані

Невідоме до липня 2015 року для більшості громадян Положення про військово-транспортний обов’язок, яке, до речі, затверджене ще в 2000 році, набуло «нового життя» після того, як Постановою Кабінету Міністрів України № 405 від 17.06.2015р. до нього були внесені кардинальні зміни. Підсилювало громадський інтерес до даного Положення і те, що у зв’язку з проведенням антитерористичної операції та мобілізації, транспортні засоби підприємств, установ, організацій реально можуть бути «мобілізовані», тобто залучені для задоволення потреб армії.

середа, 7 жовтня 2015 р.

Огляд трудового законодавства. Жовтень 2015

Вже стає доброю традицією щомісячно готувати огляд трудового законодавства, різноманітних роз'яснень та законодавчих ініціатив, адже з огляду на події, що відбуваються, то динамічності навіть у такій галузі права як трудове вистачає.
Трудову книжку разом з іншими документами вилучили в рамках кримінального провадження. Що робити?


Мінсоцполітики у Листі від 04.06.2015року за № 278/06/187-15 приходить до наступних висновків:
Відповідно до норм статті 100 КПК України речовий доказ або документ, наданий добровільно або на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий. Сторона кримінального провадження, якій наданий речовий доказ або документ, зобов'язана зберігати їх у стані, придатному для використання у кримінальному провадженні. Документ повинен зберігатися протягом усього часу кримінального провадження. За клопотанням володільця документа слідчий, прокурор, суд можуть видати копії цього документа, за необхідності - його оригінал, долучивши замість них до кримінального провадження завірені копії.
Аналізуючи наведені вище норми, зазначаємо, що задля вивільнення працівника у спосіб, передбачений чинним законодавством, працівнику необхідно особисто або через керівника підприємства звернутися до прокуратури з клопотанням про повернення оригіналу трудової книжки та у разі відмови - питання повернення документу вирішується у судовому порядку відповідно до статті 55 Конституції України.
  

четвер, 24 вересня 2015 р.

(Опубліковано в газеті "Приватний підприємець"  
№ 18 (374) від 24.09.2015 р.)

У липні цього року в рамках Національної мережі практикумів “ВИЩА ЛІГА” відбувся практикум, присвячений питанням транспортного експедирування, перевезення та складування, доповідачами на якому виступили спеціалісти ЮК “Альянс Ратушняк і партнери”, що спеціалізується на юридичному обслуговуванні суб’єктів господарювання з автотранспортної індустрії. 

Не секрет, що значну частину представників ринку транспорту та логістики (як серед перевізників та експедиторів, так і серед замовників: вантажовідправників та вантажоодержувачів) становлять саме фізичні особи – підприємці. Відтак, читачам «Приватного підприємця» можуть бути цікаві деякі юридичні нюанси та тонкощі, про які йшлося на цьому заході. 

вівторок, 22 вересня 2015 р.

Огляд митного законодавства

Ефективний та успішний бізнес неможливо побудувати виключно орієнтуючись на внутрішній ринок. Імпорт та експорт товарів та послуг дозволяє зменшувати собівартість, конкурувати та нав'язувати свої умови. Митна справа - доволі специфічна галузь, в якій не зайвим буде допомога спеціалістів.
Юристи ЮК "Альянс Ратушняк і Партнери"  мають успішних досвід представництва та захисту інтересів своїх клієнтів перед митними органами.
Сподіваємося, що огляд митного законодавства, як і трудового, стане успішним засобом комунікації  команди ЮК "Альянс Ратушняк і Партнери" з широким загалом та потенційними клієнтами.





вівторок, 1 вересня 2015 р.

Огляд трудового законодавства

Серед ключових практик ЮК «Альянс Ратушняк і Партнери» є участь та захист інтересів клієнтів в трудових спорах, а також попередження конфліктних ситуацій через проведення кадрового аудиту діяльності підприємств, оскарження дій та рішень державних органів контролю в сфері трудових відносин.

З огляду на актуальність трудової тематики, на корпоративному блозі ЮК «Альянс Ратушняк і Партнери» започатковується щомісячний огляд ключових подій в сфері трудового законодавства та судової практики.

понеділок, 31 серпня 2015 р.

Відповідальні особи за порушення, зафіксовані в автоматичному режимі

 Як вже відомо всім автомобілістам, 14 липня 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху», яким запроваджується фіксація порушень Правил дорожнього руху в автоматичному режимі (за допомогою технічних засобів, що дають змогу здійснювати фотозйомку та/або відеозапис). 

МЕЖДУНАРОДНЫЕ ПЕРЕВОЗКИ ПОД МДП: ЮРИДИЧЕСКИЕ НЮАНСЫ

(опубликовано в журнале "Транспорт" № 8 (875) за август 2015 г.) 

Тем, кто работает в сфере международных автомобильных грузоперевозок не стоит объяснять, что такое «книжка МДП». Всем участникам рынка она хорошо известна как инструмент упрощения таможенных формальностей при выполнении международных дорожных перевозок.

В тоже время, когда возникают реальные случаи утраты грузов, которые перевозились по книжкам МДП, возникает большое количество юридических нюансов, в которых участникам операции бывает довольно сложно разобраться. Этому способствует специфическое правовое регулирование и большое количество заинтересованных лиц, участвующих в процессе (грузоотправитель, грузополучатель, перевозчик, возможно экспедитор, государство, гарантийное объединение, страховщик и т.д.).

Кратко проанализируем, какие проблемы и риски на практике возникают в процессе применения процедуры МДП, и каким образом необходимо вести дела, чтобы минимизировать возможные финансовые риски.

ПРОЦЕДУРА МДП

Для начала стоит сказать несколько слов о том, что всё-таки представляет собой процедура МДП, какова её основная задача и какими нормативными документами она регулируется.

четвер, 27 серпня 2015 р.

Электронная ТТН VS 1-ТН

На сегодняшний день ни для кого не секрет, что внедрение цифровых технологий является необходимостью выжить и единственным способом вести успешный бизнес.
В условиях ограниченности материальных ресурсов и безграничности мыслительных процессов человека, возрастает роль оптимизации, экономии и планирования.
Больше, разнообразнее, быстрее, дешевле – лозунги современного предпринимателя.
Украина волей-неволей, будучи частью глобального экономического пространства, вынуждена приспосабливаться и внедрять на законодательном уровне то, что современный мир успешно использует десятилетиями.

середа, 19 серпня 2015 р.

Дострокове повернення депозитів під забороною?


У травні цього року був прийнятий ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо умов повернення строкових депозитів), даний закон набув чинності 6 червня 2015 року».



Суть прийнятих змін зводиться до того, що вкладник банку має право достроково отримати свій вклад за своєю першою вимогою, незважаючи на те, чи депозит є строковим, безстроковим, а також незалежно від мотивів, причин повернення, то відтепер таке право у вкладника є лише тоді, коли про це чітко зазначено в самому договорі. Тому про це треба пам’ятати при укладанні договору банківського вкладу (депозиту) та включати такі застереження в текст договору, або ж класти на короткостроковий термін.

понеділок, 10 серпня 2015 р.

Повідомлення про прийнятих працівників

Нормативно-правові акти та роз’яснення до теми:

— Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП);
— Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо
 реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» від 28 грудня 2014 р. № 77-VIII (далі — Закон № 77);
— Постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» від 17 червня 2015 р. № 413 (далі — Постанова № 413);
— Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 9 вересня 2013 р. № 454 (далі — Порядок № 454);
— Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 р. № 435 (далі — Порядок № 435).

пʼятниця, 24 липня 2015 р.

Судовий збір по-новому


Судовий збір по-новому
Нещодавно Президентом було підписано Закон, котрим було внесено зміни до розміру судового збору внесеними змінами запроваджено подібний підхід до визначення ставок судового збору (залежно від виду особи позивача  – юридичної чи фізичної особи, за характером спору (майнового чи немайнового),  зменшено число осіб, звільнених від сплати судового збору та запроваджено «обґрунтованих» ставок судового збору.

вівторок, 21 липня 2015 р.

Огляд судової практики з трудових спорів


Як відомо, у двох юристів, три точки зору, але коли справа доходить до судового розгляду, то такий спір «обростає» численними правовими позиціями конкретних суддів, які на озброєння беруть системний аналіз законодавства та своє внутрішнє переконання.

Незважаючи на те, що в рамках цивільного процесу чималу частку займають трудові спори, від цього якість судових рішень кращою не стає, більше того, судді місцевих судів загальною юрисдикції неохоче «впроваджують» в правозастосовну практику рекомендації та правові висновки Верховного Суду України,  Конституційного Суду України.
За останні два роки накопичилося чимало цікавих судових рішень, які  допоможуть спеціалістам кадрової служби підприємства, юристам та працівникам.

четвер, 16 липня 2015 р.

Перевірки щодо звільнення та виплати зарплати для обраних

На зміну численних перевірок, від яких потерпав бізнес до середини 2014 року, був впроваджений мораторій на проведення перевірок контролюючими органами. З серпня по грудень 2014 року положення про мораторій закріплювалося в ст. 31 Закону про держбюджет на 2014 рік. Оцінивши позитивні відгуки щодо мораторію та ситуацію на ринку, законодавець в останні дні 2014 року вирішив продовжити мораторій шляхом прийняття Закону України від 28.12.2014  76-VIII (далі – Закон № 76-VIII).

четвер, 9 липня 2015 р.

Крым - 2015. Автомобильное сообщение и торговля


Прошло больше года, как полуостров Крым фактически перестал контролироваться органами власти Украины вследствие его оккупации Россией и последующей аннексии. Казалось бы, времени прошло более чем достаточно, чтобы принять соответствующие законы, а где необходимо, и акты правительства, чтобы четко и однозначно урегулировать статус и порядок взаимоотношений с аннексированной территорией. Однако, к нашему большому сожалению, такой работы проведено не было, и грамотных качественных решений нет.


Украинские политики часто спекулировали на этом болезненном вопросе, но твердая позиция по нему так и не выкристаллизовалась. Вместо этого продолжается хаотичное метание между практически взаимоисключающими концепциями, начиная от предоставления полной свободы и «вольного плавания» с одной стороны, и до экономической блокады с другой. А суровая реальность и действительность, увы, не соответствует ни одному из этих подходов.

вівторок, 7 липня 2015 р.

Новела законодавства – похідний позов





Новела законодавства – похідний позов
 З метою зробити український бізнес більш привабливим для інвесторів  Верховною Радою України було прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів», котрий набуде чинності з 1 травня 2016 р. (далі – Закон). За  словами розробників акту, нововведення  даного Закону направлено на підвищення позиції України у рейтингу Doing Business та на те, щоб зробити акціонерні товариства привабливими для інвестування.

четвер, 25 червня 2015 р.

Повідомлення про прийняття на роботу: як це було та вирішено

З січня 2015 року в бухгалтерських та кадрових колах обговорюється питання порядку повідомлення територіального органу ДФС України про прийняття на роботу нового працівника.
Нагадуємо, що з 01 січня 2015 року набрали чинності зміни до ст. 24 КЗпП України якими передбачено, що не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

середа, 24 червня 2015 р.

Чи слід чекати перевірки?



 Так згідно з Законом України „Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” №76-VIII, було встановлено мораторій на проведення перевірки підприємств, установ та організацій, ФОП контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) протягом січня - червня 2015 року (крім випадків отримання КМУ або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки), термін встановлений даним законом підходить до закінчення, а разом з ним і мораторій на проведення перевірок, державними органами навіть було підбито результати мораторію.
 Так за даними Державної регуляторної служби,  за строк дії мораторію, починаючи з травня 2014 р, кількість заходів держаного нагляду (контролю)  знизилася майже на 95% (в порівнянні з 2013 роком), та чи продовжуватиме він свою дію.

пʼятниця, 19 червня 2015 р.

Дещо про експертизу, особливості згідно з КУпАП

Відповідно до статті 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.
І хоча результати експертизи, за загальним правилом, доказування не мають пріоритетного значення над іншими доказами, проте суди в 90% випадках, приймають рішення беручи до уваги саме висновки експерта.

середа, 17 червня 2015 р.

Клинический случай

Проблема взимания НДС при ввозе на Украину лекарств для клинических испытаний остается нерешенной

Недавно исполнился год проблеме обложения аналогом на добавленную стоимость (НДС) лекарственных средств, которые ввозятся на Украину для использования в рамках клинических испытаний.

Эта проблема - хрестоматийный пример того, как безграмотность на стадии законотворчества в совокупности с неповоротливой работой государственной машины, настроенной на фискальный лад, сводит на нет позитивные законодательные инициативы вопреки всем стараниям бизнес-сообщества.

Індексація заробітної плати: виклики сьогодення


Індексація заробітної плати – один із способів захисту працівника від знецінення коштів, які він отримує за свою працю. Конституцією України передбачено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом, проте невже можна назвати адекватною та справедливою нинішню мінімальну заробітну плату?

вівторок, 16 червня 2015 р.

О транспортном налоге замолвите слово...




Поистине с января текущего года началась жизнь по-новому, а перманентные и фундаментальные законодательные изменения, словно поленья в топке сжигают бизнес. Еще немного и от предпринимательства останется лишь пепел. Новый 2015 год ознаменовался перекраиванием всей налоговой системы государства, а подобные изменения, а также сроки их внедрения и обкатки на практике на фоне экономической стагнации и особого положения в стране, пагубно сказывается на всем и всех. Государство предлагает системные изменения, забывая согласовать подобное с самим обществом, которому с результатами таких реформ жить.



понеділок, 15 червня 2015 р.

Вітаємо на корпоративному блозі ЮК "Альянс Ратушняк і Партнери"


Юридична компанія «Альянс Ратушняк і Партнери» була заснована в 2005 році Володимиром Ратушняком, адвокатом, у якого вже на той момент був наявний більш ніж п'ятнадцятирічний досвід роботи в провідних юридичних компаніях України. 

Незважаючи на те, що компанія не належить до числа великих (колектив налічує до десяти фахівців), за підсумками 2013-го та 2014-ого років вона фігурує в «Бронзовій лізі» рейтингу «50 провідних юридичних фірм України», який проводився видавництвом «Юридична практика». Таке визнання пов'язано, насамперед, з якістю послуг, що надаються і масштабом окремих супроводжуваних проектів. 


понеділок, 1 червня 2015 р.

Відповідальність роботодавця по-новому

(Надруковано в журналі Кадровик України № 6, червень 2015 р.)

Минуло більш як чотири місяці з дати набрання чинності Законом № 77. Зазначений закон відомий завдяки тому, що ним було запроваджено пільгову ставку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) для тих роботодавців, які легалізують фонд оплати праці.

Однак окрім надання вищезазначеної пільги законодавець вдався і до іншого засобу спонукання роботодавців до дотримання законодавства про працю — значно посилив відповідальність за порушення.

пʼятниця, 15 травня 2015 р.

Кража груза: перевозчик отвечает за все и всегда?


Для того, чтобы уйти от ответственности перевозчику за потерю груза, необходимо обосновать либо действие форс-мажорных обстоятельств, либо противоправность действий третьих лиц, вина которых была доказана в рамках дела о преступлении (административном правонарушении), то есть, перевозчику придется быть и следователем, и прокурором, и адвокатом в одном лице.



Заработать хотят все: кто хитростью, кто самоотверженной работой, кто использует силу закона, а кто-то не гнушается и просто за счет грубой силы.

Безусловно, против откровенного произвола лишь государственные структуры (милиция, прокуратура, суды) вправе эффективно противодействовать беззаконию, однако в свете событий на Донбассе и в Крыму, к сожалению, сила мышц, подкрепленная оружием, преобладает над законами и моральными нормами.

Участники транспортного рынка: страховые, транспортные, экспедиторские компании, складские комплексы, - перестраивают свою деятельность в таких обстоятельствах.


вівторок, 14 квітня 2015 р.

Коментар: «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)»

Серед суттєвих нововведень, передбачених Законом України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)» 191-VIII від 12.02.2015 року:

1. Скасовано обов’язок отримання дозволу на виконання робіт з переобладнання і перепланування  житлового будинку та житлового приміщення, якщо воно не передбачає втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування. Нововведення поширюється, як на власників житла, так і наймачів. Після завершення відповідних робіт введення об’єкта в експлуатацію не потребується. Про необхідність скасування подібного дозволу вже заявлялося урядом ще в  2013 році. На практиці, українці переплановували свої помешкання без дозволу в сподіваннях на кращі часи, або отримували даний дозвіл різними способами, в тому числі не зовсім, законними.

пʼятниця, 13 березня 2015 р.

Коментар: Законом України «Про внесення змін до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»

Законом України «Про внесення змін до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (надалі – «Закон про ЄСВ») (щодо зменшення навантаження на фонд оплати праці) за № 219-VIII від 02.03.2015 року (надалі – «Закон за № 219») було змінено нещодавно прийнятий порядок розрахунку понижуючого коефіцієнту для зниження розміру ставок єдиного внеску та перелік вимог, яким повинен відповідати платник для його використання. 13 березня 2015 року Закон за № 219 набув чинності. Даним законом передбачено, що до 31 грудня 2015 року при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами розмір єдиного внеску для платників єдиного внеску застосовується з понижуючим коефіцієнтом (надалі – Коефіцієнт), якщо платником виконуються одночасно наступні три умови:

середа, 11 лютого 2015 р.

Коментар: з 1 січня 2015 року модифікований транспортний податок

З нового року набуло чинності чимало законодавчих змін. 



Чергові нововведення відзначилися швидкістю прийняття та спектром суспільних відносин, які віднині регламентується з особливостями та застереженнями.

Так, з 1 січня 2015 року були введені податкові норми, які, зокрема, регламентують такий новий податок як транспортний.

Транспортний податок є місцевим податком та різновидом податку на майно (ст. 265 ПК України), а отже є одним з джерел наповнення місцевих бюджетів.

Платниками транспортного податку є як фізичні (в тому числі і іноземці), так і юридичні особи, оподатковуються тільки легкові автомобілі, які експлуатувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3 000 куб. см.

четвер, 5 лютого 2015 р.

Ліквідація підприємства: права та обов’язки працівників і роботодавця, захист прав працівників

В умовах сучасного динамічного світу, події змінюються з калейдоскопічною швидкістю. Бізнесу постійно доводиться варіювати між айсбергами постійний законодавчих змін, кон’юнктури ринку, протидії конкурентів. Конкуренція – породження ринкової економіки, де перемагає спритніший. Кризові явища призводять до згортання виробництва, припинення діяльності, оптимізації та реорганізації суб’єктів господарювання.

вівторок, 13 січня 2015 р.

Коментар: ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці»

Початок цього року ознаменувався черговими законодавчими змінами, причому подібні зміни є колосальними з огляду на їхній обсяг та період, впродовж якого вони були прийняті.
Зокрема, з 1 січня 2015 року набув чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці».

Так, передбачається, що відтепер при прийнятті на роботу роботодавець зобов’язаний укласти або письмовий трудовий договір з працівником, або видати наказ, звісно, ознайомивши з ним працівника. До цього вважалося, що фактичний допуск працівника до виконання роботи, навіть без оформлення наказів, трудових договорів, підтверджував факт виникнення трудових відносин.